These pages are being tested. Give feedback to help improve them. Go to current website

Lord Gordon of Strathblane Roles in Parliament

Current roles

  • Member of the House of Lords

    Parliamentary role

    4 October 1997 to present

  • Member of the Communications Committee

    Committee role

    18 October 2017 to present

Previous roles

  • Held in the last 10 years

    • Member of the Communications Committee

      Committee role

      25 November 2009 to 15 May 2013

    2009