These pages are being tested. Give feedback to help improve them. Go to current website

Lord Shipley Roles in Parliament

Current roles

  • Member of the House of Lords

    Parliamentary role

    14 July 2010 to present

Previous roles

  • Held in the last 10 years

    • Liberal Democrat Lords Spokesperson (Communities, Decentralisation and the Northern Powerhouse)

      Opposition role

      1 June 2015 to 3 December 2015

    • Member of the Economic Affairs Committee

      Committee role

      24 November 2010 to 30 March 2015

    2010