These pages are being tested. Give feedback to help improve them. Go to current website

Lord Collins of Highbury Roles in Parliament

Current roles

  • Opposition Whip (Lords)

    Opposition role

    17 October 2011 to present

  • Shadow Spokesperson (International Development)

    Opposition role

    18 March 2013 to present

  • Shadow Spokesperson (Foreign and Commonwealth Affairs)

    Opposition role

    18 September 2015 to present

  • Member of the House of Lords

    Parliamentary role

    20 January 2011 to present

  • Member of the Finance Committee (Lords)

    Committee role

    1 September 2016 to present

Previous roles

  • Held in the last 10 years

    • Shadow Spokesperson (Work and Pensions)

      Opposition role

      6 September 2012 to 18 March 2013

    2012