These pages are being tested. Give feedback to help improve them. Go to current website

Viscount Ridley Roles in Parliament

Current roles

  • Member of the House of Lords

    Parliamentary role

    8 February 2013 to present

Previous roles

  • Held in the last 10 years

    • Member of the Artificial Intelligence Committee

      Committee role

      29 June 2017 to 13 March 2018

    • Member of the Science and Technology Committee (Lords)

      Committee role

      12 June 2014 to 27 April 2017

    2014