These pages are being tested. Give feedback to help improve them. Go to current website

Baroness Young of Old Scone Roles in Parliament

Current roles

  • Member of the House of Lords

    Parliamentary role

    4 November 1997 to present

  • Member of the Science and Technology Committee (Lords)

    Committee role

    25 May 2016 to present

  • Member of the Rural Economy Committee

    Committee role

    17 May 2018 to present

Previous roles

  • Held in the last 10 years

    • Member of the National Policy for the Built Environment Committee

      Committee role

      8 July 2015 to 11 February 2016

    Held in the last 20 years

    • Member of the EU Sub-Committee D

      Committee role

      12 January 1998 to 30 November 2000

    1998