These pages are being tested. Give feedback to help improve them. Go to current website

Lord Freud Roles in Parliament

Current roles

  • Member of the House of Lords

    Parliamentary role

    27 June 2009 to present

Previous roles

  • Held in the last 10 years

    • Minister of State (Department for Work and Pensions) (Welfare Reform)

      Government role

      12 May 2015 to 21 December 2016

    • Parliamentary Under-Secretary (Department for Work and Pensions) (Welfare Reform)

      Government role

      17 May 2010 to 7 May 2015

    2010