These pages are being tested. Give feedback to help improve them. Go to current website

Baroness Janke Roles in Parliament

Current roles

  • Liberal Democrat Spokesperson (Work and Pensions)

    Opposition role

    29 August 2019 to present

  • Member of the House of Lords

    Parliamentary role

    24 September 2014 to present

  • Member of the Food, Poverty, Health and Environment Committee

    Committee role

    13 June 2019 to present

Previous roles

  • Held in the last 10 years

    • Member of the EU Home Affairs Sub-Committee

      Committee role

      12 June 2015 to 2 July 2019

    • Member of the Political Polling and Digital Media Committee

      Committee role

      29 June 2017 to 20 March 2018

    2015