These pages are being tested. Give feedback to help improve them. Go to current website

1950 to 1951 Parliament

Constituencies A to Z - showing all

  • Battersea North

    Douglas Jay from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Labour

  • Bermondsey

    The Lord Mellish from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Labour

  • Bexley

    Sir Edward Heath from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Conservative

  • Billericay

    Lord Braine of Wheatley from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Conservative

  • Birmingham, Erdington

    Julius Silverman from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Labour

  • Birmingham, Stechford

    Roy Jenkins from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Labour

  • Bristol South East

    Mr Tony Benn from 30 November 1950 - 25 October 1951

    Labour

  • Cardiff West

    Viscount Tonypandy from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Labour

  • Dagenham

    John Parker from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Labour

  • Ealing South

    Lord Maude of Stratford-upon-Avon from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Conservative

  • Gillingham

    Sir Frederick Burden from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Conservative

  • Glasgow, Hillhead

    Sir Tam Galbraith from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Conservative

  • Hammersmith South

    Sir Thomas Williams from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Labour

  • Hertford

    Sir Derek Walker-Smith from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Conservative

  • Hitchin

    Sir Nigel Fisher from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Conservative

  • Huyton

    Sir Harold Wilson from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Labour

  • Leeds North West

    Sir Donald Kaberry from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Conservative

  • Manchester, Cheetham

    Lord Lever of Manchester from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Labour

  • Orkney and Shetland

    Lord Grimond from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Liberal

  • Plymouth, Devonport

    Michael Foot from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Labour

  • Preston North

    Lord Amery of Lustleigh from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Conservative

  • Rochester and Chatham

    Lord Bottomley from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Labour

  • Rugby

    James Johnson from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Labour

  • Sheffield, Park

    Lord Mulley from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Labour

  • Shrewsbury

    Sir John Langford-Holt from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Conservative

  • South Buckinghamshire

    Sir Ronald Bell from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Conservative

  • Southend East

    Sir Stephen McAdden from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Conservative

  • Stafford and Stone

    Sir Hugh Fraser from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Conservative

  • Sunderland North

    Frederick Willey from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Labour

  • Watford

    John Freeman from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Labour

  • West Fife

    Willie Hamilton from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Labour

  • West Ham North

    Arthur Lewis from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Labour

  • Wolverhampton South West

    Enoch Powell from 23 February 1950 - 25 October 1951

    Conservative